Przedsiębiorcy bardzo często potrzebują profesjonalnego wsparcia doradcy podatkowego, który nie tylko wyjaśni zawiłe kwestie księgowe i prawne, ale również wskaże najkorzystniejsze rozwiązania. W tym artykule podpowiemy Ci, na co zwracać uwagę podczas wyboru doradcy podatkowego.

Dlaczego firma powinna mieć zaufanego doradcę podatkowego?

Przedsiębiorca nie musi znać się na kwestiach podatkowych czy księgowych. Jego zadaniem jest efektywne prowadzenie biznesu. Niemniej prowadząc firmę, od podatków uciec się nie da. A prawidłowe prowadzenie księgowości to jedyny sposób, aby zaoszczędzić sobie problemów, a nawet pieniędzy. Popełnienie jakiegokolwiek błędy w rozliczeniach z Urzędem Skarbowym wiąże się z ryzykiem poważnych konsekwencji i kar pieniężnych. Dodatkowo dobry doradca podatkowy jest w stanie zoptymalizować koszty działalności przedsiębiorstwa.

Wybór doradcy podatkowego. Na co zwracać uwagę?

Przede wszystkim powinieneś sprecyzować swoje potrzeby i oczekiwania względem doradcy podatkowego. W przypadku mniejszych firm doradcy podatkowi nie tylko służą pomocą w podejmowaniu istotnych decyzji biznesowych, ale również mogą zapewnić obsługę w zakresie prowadzonej księgowości firmy (np. prowadzenie ksiąg rachunkowych). W przypadku dużych przedsiębiorstw, które prowadzą rachunkowość we własnym zakresie, zaufany doradca podatkowy dba o to, aby wszystkie kwestie księgowe były prowadzone rzetelnie, prawidłowo i zgodnie z prawem.

Warto przy tym pamiętać, że doradca podatkowy zapewnia znacznie szerszy zakres usług niż księgowy. Jego wsparcie okazuje się szczególnie przydatne w sytuacji pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości lub sporów podatkowych.

Przed nawiązaniem współpracy z doradcą podatkowym należy sprawdzić jego uprawnienia i zezwolenia. To, kto może wykonywać zawód doradcy podatkowego, wyznaczone zostało w ustawie z 5. 07. 1996 r. o doradztwie podatkowym. Również doświadczenie doradcy ma niemałe znaczenie. Najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie spraw w ręce profesjonalnego biura rachunkowego o ugruntowanej pozycji na rynku, które zatrudnia specjalistów z wieloletnią praktyką i obsługujących firmy z wielu różnych branż.